Ochrona środowiska ma kluczowe znaczenie dla przetrwania naszej planety. Jednak, często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że w procesie ochrony środowiska, szczególnie dotyczącego zmniejszania emisji szkodliwych substancji, kobiety odgrywają kluczową rolę. Artykuł ten poświęcony jest więc tematowi ochrony środowiska i roli kobiet w procesie ochrony naszej planety.
Związek ochrony środowiska i praw kobiet
Ochrona środowiska i kobiety to dwa tematy, które często nie są ze sobą kojarzone. W rzeczywistości jednak stanowią one nieodłączną parę, a ich powiązania są znacznie głębsze niż mogłoby się wydawać. Środowisko naturalne, którego stan poprawa jest celem działań ekologicznych i klimatycznych, ma bezpośredni wpływ na warunki życia i zdrowie kobiet. Równocześnie kwestie związane z prawami kobiet, takie jak walka z przemocą czy równość płci, mają istotne skutki dla działań na rzecz ochrony środowiska.
Ochrona środowiska a zdrowie kobiet
Jako pierwsi na szkodliwe wpływy zanieczyszczeń narażone są zwykle kobiety i dzieci, ze względu na podatność ich organizmów na toksyny. Kobiety narażone są też na skutki globalnych zmian klimatycznych, na przykład z powodu częstszego występowania epidemii lub katastrof naturalnych, z których trudniej jest się na co dzień wykaraskać. Szczególnie niebezpieczne są dla kobiet i dzieci zanieczyszczenia powietrza oraz wody. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 95% obywateli Europy Wschodniej, Azji i Afryki oddycha powietrzem o jakości niewystarczającej do życia.
- Toxiny emitowane przez przemysł – wykorzystanie niewłaściwych substancji i procesów technologicznych powoduje emisję zanieczyszczeń do powietrza, wody i gleby, które wpływają na zdrowie kobiet i dzieci, w tym hormony i system reprodukcyjny.
- Katastrofy naturalne – kobiety są bardziej narażone na działanie zabójczych zjawisk takich jak huragany, powodzie i susze.
Walka z przemocą wobec kobiet z punktu widzenia ekologii
Kobiety są bardziej zagrożone w sytuacjach kryzysowych i wojennych, w ramach których często dochodzi do przemocy seksualnej i przemocy domowej. W globalnym kontekście także z uwagi na kwestie bezpieczeństwa kobiet, różne państwa podejmując swoje działania polityczne i gospodarcze są zobowiązane do dbałości o środowisko i przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych. Chociaż objawy zmian klimatycznych (załamanie pogody, susze, zwiększające się ekstremalne zjawiska) pojawiają się powoli, to ostatecznie dotykają milionów ludzi, którzy przestają mieć dostęp do jedzenia, wody pitnej, zdrowia i bezpieczeństwa.
Kobiety zaangażowane w ochronę środowiska
Również kobiety są bardzo aktywnie zaangażowane w działania na rzecz ochrony środowiska. Organizacje społeczne, ruchy ekologiczne i partia polityczne coraz częściej mają na czele kobiety, które to pokazują, że zrównoważony rozwój społeczny jest im bardzo bliski. Kobiety prowadzą również kampanie zrównoważonego stylu życia i dbają o utrzymanie ekologicznego gospodarstwa domowego. Szczególnie, gdy kobiety prowadzą malutkie gospodarstwa na prowincji, prowadzą ekologiczną uprawę roślin i hodowlę zwierząt, co jest korzystne dla ekosystemów lokalnych i globalnych.
Podsumowanie
Związek ochrony środowiska i rzekomych „kobiecych tematów” wcale nie jest przypadkowy. Kobiety są szczególnie narażone na negatywne skutki degradacji środowiska, co ma związek z ich zdrowiem i prawami. Jednocześnie, inwestując w ochronę środowiska, dbamy o przyszłość i dostępność źródeł życia dla kolejnych pokoleń kobiet i mężczyzn.